Razljevuša sa tikvicama i sirom ⤵️
Pita je krajnje jednostavna i dopušta gomilu varijacija i prilagođavanja.
Sastojci
1 manja okrugla tikvica (mogu i duguljaste)
1/2 l kiselog mlijeka ili jogurta (može i sirutka ili svježe mlijeko)
3 prepune supene kašike bijelog brašna
3 prepune supene kašike kukuruznog brašna
1 pakovanje praška za pecivo
2 jaja
2 supene kašike ulja
sol
Ja sam preko ljeta izrendala tikvica i ostavila u zamrzivač.
Tako da sad te koristim.
I uvijek dodam malo sitnog sira. ( 150gr)
Priprema
1.
Ogulite i izrežite tikvicu na sitne komadiće ili izrendajte.
Poslite, pokrijte krpom i ostavite postrani.
2.
U drugoj zdjeli umutite jaja, kiselo mlijeko ili jogurt i ulje. Dodajte brašno (bijelo i kukuruzno) i prašak za pecivo. Izmješajte dok se sve dobro ne sjedini a zatim dodajte tikvicu. Ja sam sve radila u istoj zdjeli. Smjesu dobro promješajte, zatim izlijte u veću tepsiju za pečenje koju ste prethodno zagrijali u pećnici a zatim pouljili. Na taj način će vam kora biti hrskavija i neće se ljepiti komadi za tepsiju kod vađenja.
3.
Pecite u pećnici na 200 C oko 30ak minuta. Ukoliko želite da vam porumeni razljevuša, pojačajte temperaturu na 250 C 10ak minuta pred kraj pečenja. Izvadite iz rerne i ukoliko želite, premažute kajmakom dok je razljevuša još vrela. Može se posuti i sitno nasjeckanim svježim peršunom.
2.
U drugoj zdjeli umutite jaja, kiselo mlijeko ili jogurt i ulje. Dodajte brašno (bijelo i kukuruzno) i prašak za pecivo. Izmješajte dok se sve dobro ne sjedini a zatim dodajte tikvicu. Ja sam sve radila u istoj zdjeli. Smjesu dobro promješajte, zatim izlijte u veću tepsiju za pečenje koju ste prethodno zagrijali u pećnici a zatim pouljili. Na taj način će vam kora biti hrskavija i neće se ljepiti komadi za tepsiju kod vađenja.
3.
Pecite u pećnici na 200 C oko 30ak minuta. Ukoliko želite da vam porumeni razljevuša, pojačajte temperaturu na 250 C 10ak minuta pred kraj pečenja. Izvadite iz rerne i ukoliko želite, premažute kajmakom dok je razljevuša još vrela. Može se posuti i sitno nasjeckanim svježim peršunom.
Коментари
Постави коментар