Saher torta 🍰
Savršeni spoj čokolade i džema od kajsija 🍰
Kora
- 130 gr čokolade za kuhanje
- 130 gr maslaca sobne temperature
- 125 gr šećera u prahu
- 1 vanilin šećer
- 6 žumanjaka
- 6 bjelanjaka
- 75 gr šećera
- 130 gr brašna
- Nadjev
- 200- 250 gr marmelade od kajsija
- Fondan
- 100 g fruktoze
- 900 g šećera u prahu
- 1 želatin u prahu
- 1 velika kašika gustina
Na pari otopiti čokoladu.
Maslac pjenasto umutiti, zatim dodati šećer u prahu, vanilin šećer i sve dobro promješati.Zatim dodati otopljenu čokoladu i zumanjke, sve dobro sjediniti. Na kraju dodati čvrsto ulupan snijeg od bjelanaca i kristal šećera. Dodati polako brašno i izmješati kašikom ili varjačom.
Kalup za tortu premazati margarinom i posuti brašnom. Sipati smjesu u kalup za tortu 28 cm (sa obručom koji se skida) i peći sat vremena na 150 °C.
Marmeladu od kajsija zagrijati sa jednom kašikom vode. Pečenu koru podelite na dva dijela, premazati sa polovinom marmelade, ponovo sastaviti, pa zatim i cijelu premazati ostatkom marmelade.
Želatin otopiti u 50ml vode i ostaviti da nabubri. Fruktozu preliti sa 20ml vode i kuhati dok se ne istopi. Neka vri 30-ak sekundi. Skloniti s vatre, dodati gustin i želatinu te promješati. U zdjelu staviti 60 gr šećera u prahu i postepeno sipati rastopljeni šećer. Staviti na radnu ploču i dodavati preostali šećer u prahu te mijesiti dok smjesa ne bude glatka. Ostaviti pola sata da se ohladi i oblikovati po želji. Može stajati i do mjesec dana.
Recepata i verzija ima zaista mnogo, ali je osnova u suštini ista: ispeče se čokoladni biskvit, koji se preseče na pola (po sredini, kao da želite da dobijete „sendvič“ u koji ćete staviti marmeladu). U sredini se ispuni marmeladom ili džemom od kajsija na vrhu još jedan sloj marmelade i preko torte – čokoladna glazura. Jednostavno i ukusno. I jednostavno savršeno.
Sastojci za glazuru su:
- 60 g putera i 200 g čokolade za kuvanje.
Za glazuru, puter otopiti na laganoj vatri, lagano mešati, dodati čokoladu i mešati dok se čokolada u potpunosti ne otopi. Gotovu glazuru preliti preko torte.
Ja sam ovaj put radila sa fondanom zbog rođendana.
Коментари
Постави коментар